Włochy, Neapol i okolice – 8 – Amalfi

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

🍋WŁOCHY, KAMPANIA, NEAPOL i OKOLICE — odcinek 8 — AMALFI

 

🎖🏆🏅UFFFFF!!! AMALFI ZDOBYTE!!! Po trzech godzinach wolno biegnących w stronę zwycięstwa (najpierw galop z klifu w dół, do Marina Piccola w Sorrento, informacja że “windy day” i “all  ferries to Amalfi today are cancelled”, potem galop pod górę, pół godziny w kolejce do autobusu i dwie godziny jazdy raptem 34 kilometry). 

 

📚PODRÓŻE KSZTAŁCĄ, BO: 

 

1️⃣PO PIERWSZE

☀️🌧Słoneczna Italia nie zawsze jest słoneczna. Niekiedy (dzisiaj!) jest tu chłodniej niż w naszym kochanym kraju. Nie wiedziały o tym hordy rozgogolonych turystów z Anglii, którzy przylecieli z małym bagażem, bo przecież jedna koszulka i krótkie spodenki to wszystko czego we Włoszech na weekend potrzeba (my też przylecieliśmy z małym bagażem, ale przezornie, więcej mieliśmy na sobie).

 

2️⃣PO DRUGIE

🫂Świat się dziwnie wymieszał. Nigdy bym się nie spodziewał wchodząc do sklepu na włoskiej ziemi usłyszeć następujący dialog.

— Acqua con gas, prego — mówi moja Poliglotka.

— ???!!!! — odpowiada sprzedawca.

— ACQUA CON GAS — Poliglotka przechodzi na wyraźniejszy włoski.

— English please… — odpowiada sprzedawca.

A jeszcze nie tak dawno, po angielsku nie szło się tutaj dogadać wcale, a za chwilę po włosku będzie trudno.

 

3️⃣PO TRZECIE

🗞Nie wiedziałem, że Amalfijczycy chwalą się, że oni wymyślili papier (podobno to nieprawda, ale kto im zabroni się przechwalać). Tak czy owak papier z Amalfi jest sławny. Tutejsza „bombagina” (bo tak tutaj zwą ten papier) jest używana przez dwór papieski i wiele innych sław i gwiazd. Wszystkiego można się dowiedzieć w tutejszym muzeum papieru.

 

4️⃣PO CZWARTE

🚢Amalfi nie jest największym (a przecież było) z miasteczek rozmieszczonych po wschodniej stronie Półwyspu Sorrentyńskiego. Kiedyś na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia był to jeden z większych (o ile nie największy) portów handlowych, leżący na skrzyżowaniu szlaków: bizantyjskiego, arabskiego i zachodnioeuropejskiego. Amalfi dominowało wtedy na morzu i nie tylko na morzu.

 

5️⃣PO PIĄTE

💰Ceny w Amalfi nie są aż tak wysokie jak w nieodległym POSITANO. Przewodniki straszą drogimi restauracjami i kwaterami. Na wszelki wypadek cen noclegów nie sprawdzamy, ale za posiłek w miejscowej restauracji, przy głównym deptaku, płacimy kilkadziesiąt procent mniej niż poprzedniego dnia, w miasteczku wspomnianym powyżej.

 

6️⃣PO SZÓSTE

🛸⭐️Do znudzenia będę powtarzał, że stwierdzenie „PER ASPERA AD ASTRA (przez cierpienie do gwiazd)” to tutejszy sposób podróżowania, a potem zachwycania. Trzeba się natrudzić, żeby tu dojechać, trzeba się natrudzić, żeby znaleźć miejsce w restauracji, tak samo w autobusie w tą czy z powrotem, trzeba się natrudzić żeby zrobić zdjęcie ze względnie czystym kadrem itp. itd. 

Z przerażeniem wyobrażam sobie ilu ludzi jest tutaj w sezonie, skoro w kwietniowy, pochmurny i deszczowy weekend jest tak ciasno, że szpilkę (a zwłaszcza dwie, takie jak my) trudno wcisnąć…?!

 

🍋🍀Pozdrawiam serdecznie! Wojt Cz

Dodaj komentarz

Ostatnio dodane


Obserwuj mnie w Social mediach!

„Ciasto Marchewkowe i Kawa”