TURCJA – ŚWIĄTYNIA ARTEMIDY W EFEZIE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

🇹🇷TAK BLISKO? Jeden cud świata od drugiego? Dopiero opuściliśmy Bodrum, a już stoimy pod 🇹🇷ŚWIĄTYNIĄ ARTEMIDY W EFEZIE. Z Siedmiu Cudów Świata Starożytnego zachowała się w całości tylko Piramida Cheopsa, ale to co widzimy w EFEZIE jest w o wiele lepszym stanie niż pozostałości w Halikarnasie.

🏛Majestatyczna ściana, zdobiąca wiele okładek przewodników po Turcji stoi niemal w całości. Choć jest tylko jedna ze wszystkich czterech, to i tak imponuje wielkością, rozmachem, zdobieniami i jaskrawością z jaką się jawi na tle błękitnego nieba. 

👨‍👩‍👧‍👧Są tutaj tysiące ludzi. Magda sprawdza czy to nie jakieś święto w Turcji. Może to dzień wolny który mieszkańcy postanowili poświęcić na zwiedzanie. Niestety to tylko wakacje, a wśród obecnych Turcy wcale nie stanowią większości. Tak to jest w miejscach uznawanych za najpopularniejsze i najpiękniejsze w okolicy. Czystych kardów brak, ale jest przynajmniej sprawiedliwie – wszyscy mają tak samo.

🏛🌠ARTEMIZJON był odbudowywany DZIEWIĘĆ razy (widocznie był kotem, bo każdy kot ma 9 żyć). Mnie najbardziej podobają się dwie budowalne opowieści. Jedna, że za którymś razem świątynię zbudowały amazonki. Bo jakże by mogło być inaczej, niż żeby kult Wielkiej Matki był pielęgnowany przez kobiety-wojowniczki.

🏛📚Druga opowieść jest o Aleksandrze Wielkim. Kiedy zdobył miejscowe ziemie, zastał świątynię zrujnowaną i postanowił sfinansować jej odbudowę. Postawił warunek, żeby wstawić gdzieś pamiątkowy napis upamiętniający jego, jako fundatora. Mieszkańcy Efezu odmówili. „Nie wypada, żeby jeden Bóg oddawał cześć drugiemu” – taką wiadomość przekazali imperatorowi. Ten nie obraził się, nie zrównał z ziemią, nie spalił wiosek, a jeszcze zatrudnił architekta i ufundował projekt. Mieszkańcy Efezu budowę sfinansowali sobie sami.

📚Dojrzałość ponad wszystko!

🍀Pozdrawiamy spoglądając ze schodów, w cieniu ołtarza Bogini Matki. Och jak nam dobrze, jak nie chce nam się podnieść.

🍽🥃W końcu myśl o posiłku w jakiejś klimatycznej, tureckiej knajpce dodaje nam sił i każe jechać dalej. Turecka kuchnia jest The Best, a turecka herbata jeszcze lepsza…

MW🍀

Dodaj komentarz

Ostatnio dodane


Obserwuj mnie w Social mediach!

„Ciasto Marchewkowe i Kawa”