TURCJA – PAMUKKALE

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

TURCJA – PAMUKKALE

  • Zobacz! LODOWIEC!
  • No coś ty, w 🇹🇷TURCJI, przy 35 stopniach?
  • No właśnie…

Podchodzimy bliżej i kontynuujemy dialog.

  • Wygląda jak wielkie pole skrystalizowanej soli!
  • No coś ty, przecież po tym płynie woda, zaraz by to wypłukała.
  • No właśnie…

☀️No właśnie…, to nie lodowiec, ani solne żupy, to PAMUKKALE,  ogromne jęzory skrystalizowanych związków wapnia. Jęzory, wykwity, misy skalne, małe jeziorka, woda płynąca cienką warstwą po tym wszystkim, a w wodzie tłumy ludzi bawiących się jak dzieci (dzieci też się bawią… jak to dzieci…).

🌤Tłumy ludzi – w związku z tym niewielkie szanse na czysty kadr. Nie dziwię się jednak, że tylu ich tutaj jest, bo PAMUKKALE to ewenement na skalę światową. Sporo podróżuję, a nigdy czegoś takiego nie widziałem. Ba… nigdy nie widziałem nawet nic zbliżonego do tego. Ogromne pole pofałdowanej wapiennej skały. Łagodnie pofałdowanej, bo cały czas omywanej przez wodę. Omywanej, przez co czystej, wręcz śnieżno-białej. No może nie zawsze białej, bo w zachodzącym słońcu biało-różowo-pomarańczowej.

⭐️PAMUKKALE to w miejscowym języku Bawełniana Twierdza. Bawełniana na pewno, ale twierdzy nie widzę żadnej. Na szczycie wzgórza mieszczą się ruiny starożytnego HIERAPOLIS. Widzimy je tylko z daleka, kiedy spieszymy się zobaczyć „bawełniane” stoki, tuż przed zachodem słońca. Jest tu też basen termalny z największym stężeniem substancji mineralnych na świecie. To uzdrowisko, które ma leczyć wszystko. Po co jednak dopłacać do kąpieli w basenie, kiedy w cenie biletu można cały dzień przeleżeć w jednym z naturalnych basenów na białym jęzorze pseudo-lodowca.

🌤Podobno pod koniec XX w. było tu mnóstwo hoteli wokół wzgórz. W 1997 utworzono tu park narodowy, wpisano „dziwowisko” na listę UNESCO. Hotele w bezpośrednim sąsiedztwie zostały zamknięte i rozebrane. Ciekawe, czy gdziekolwiek indziej na świecie udałoby się taką procedurę przeprowadzić.

🌊Na biały stok można wchodzić tylko boso, żeby nie niszczyć cennej powierzchni.

🌠Robi się ciemno. Na ciemniejących jęzorach zaświecają się z rzadka rozstawione reflektory.

  • Zobacz, wygląda jak oświetlony stok narciarski nocą, w San Vigilio!
  • No właśnie…

❄️Pozdrawiam chłodno…Wojt Cz🍀

Dodaj komentarz

Ostatnio dodane


Obserwuj mnie w Social mediach!

„Ciasto Marchewkowe i Kawa”